Αρμάνι-Μπρέσια 69-63: Με σούπερ Σέρχι Ροντρίγκεθ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε της Μπρέσια με 69-63 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας.

Καταιγιστική η Αρμάνι στα πρώτα λεπτά, η οποία ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-12). Άμεση απάντηση έδωσε η Μπρέσια στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους 25-25, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (37-36).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Μιλανέζους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-50). Η Αρμάνι παρότι δεν ξέφυγε στο σκορ, είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μπρέσια με 69-63.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκε ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 22 πόντους, με τους Ντατόμε και Χολ να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Μπρέσια ξεχώρισαν οι Ντέλα Βάλε και Πετρουτσέλι με 19 και έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-12, 36-37, 54-50, 69-63