Μακάμπι Τ.Α.-Χάποελ Χολόν 80-79: Δια χειρός Σκότι Γουίλμπεκιν

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Χάποελ Χολόν με 80-79, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 9-6 (4η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-6 (6η θέση).

Η Μάκαμπι Τελ Αβιβ δεν είχε στον πάγκο της,  τους Έλληνες προπονητές, Γιάννη Σφαιρόπουλου και Βασίλη Γεραγωτέλλη, οι οποίοι είχαν βρεθεί θετικοί στον κορονοιό, σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση της ομάδας. Η Χάποελ Χολόν είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-46).

Αν και οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο σκορ σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "τίγρεις" βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-68). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στην τέταρτη περίοδο, με την Μακάμπι Τελ Αβιβ να έχει τον πρώτο λόγο και να νικάει εντός έδρας την Χάποελ Χολόν με 80-79. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα ενός πόντου (79-78) ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά οι βολές του Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν καθοριστικές και έδωσαν την εντός έδρας νίκη στην ομάδα του.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Έβανς και Γουίλμπεκιν με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Χάποελ Χολόν ξεχώρισαν οι Τζόνσον (3ρ. και τρεις ασίστ) και Σμιθ (2ρ. και δύο ασίστ) με 19 και 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 46-49, 68-69, 80-79