Λιετκαμπέλις-Ρίτας 83-80: Ηχηρή νίκη με double double του Καλαιτζάκη

Η Λιετκαμπέλις υποδέχθηκε την Ρίτας Βίλνιους και επικράτησε με 83-80, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 13-5 (3η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν σττο 15-3 (2η θέση).

Αν και η Ρίτας είχε το πάνω χέρι στην αρχή, η Λιετκαμπέλις προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18). Παρότι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα και με εννέα πόντους σε τρεις περιπτώσεις, η ομάδα από το Βίλνιους ανέβασε ρυθμούς και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-34).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-54). Η Λιετκαμπέλις βρήκε απαντήσεις και πήρε ξανά τον έλεγχο του αγώνα στην τέταρτη περίοδο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να νικήσει την Ρίτας με 83-80.

Από την Λιετκαμπέλις διακρίθηκαν οι Γκάγκιτς (10ρ. και μία ασίστ) και Όρελικ (3ρ. και επτά ασίστ) με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρίτας ξεχώρισαν οι Σμιθ (3ρ. και έξι ασίστ) και Μπούβα (2ρ. και δύο ασίστ) με 21 και 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 34-36, 54-56, 83-80.