Βιλερμπάν-Στρασμπούρ 86-81: Με «28αρα» του Τζόουνς

Η Βιλερμπάν υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Στρασμπούρ με 86-81 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-6 (3η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 9-8 (8η θέση). Υπενθυμίζουμε ότι η Βιλερμπάν θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Παναθηναικό, την Παρασκευή (11/2), για την 26η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή, με την Βιλερμπάν να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16).  Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-37).

Οι "ασπρόμαυροι" κράτησαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-60). Η Βιλερμπάν διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Στρασμπούρ με 86-81.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Τόουνς και Λακομπ με 28 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από την Στρασμπούρ ξεχώρισαν οι Τέιλορ και Καβαλιέρε με 18 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα:  20-16, 47-37, 68-60, 86-81