Βιλερμπάν-Προβάνς 84-80: Ζορίστηκαν αλλά επικράτησαν οι «ασπρόμαυροι»

Η Βιλερμπάν νίκησε εντός έδρας την Προβάνς με 84-80 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-8 (3η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 6-17 (18η θέση).

Η Προβάνς μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-11). Άμεση απάντηση της Βιλερμπάν στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 25-17, η οποία προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-33).

Οι "ασπρόμαυροι"  "έχτισαν" ένα μομέντουμ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-54). Η Προβάνς έβγαλε αντίδραση στην τέταρτη περίοδο και μείωσε στους δύο πόντους (82-80, 38' λεπτό), με την Βιλερμπάν να διατηρεί το προβάδισμα της στα τελευταία λεπτά και να νικάει εντός έδρας την Προβάνς με 84-80.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Τζόουνς και Χάουαρντ με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Προβάνς ξεχώρισαν οι Μπούκερ και Κρομά με 23 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-16, 36-33, 63-54, 84-80