Βιλερμπάν-Γκραβελίν 78-79: Με δίποντο του Κάτζι άφησε εκτός ημιτελικών τους «ασπρόμαυρους»

Η Γκραβελίν νίκησε την Βιλερμπάν με 79-78 και κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας.

Η Βιλερμπάν ήταν πιο αποτελεσματική στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-25). Οι φιλοξενούμενοι μείωσε την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους "ασπρόμαυρους" να προηγούνται με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-50).  Η Γκραβελίν ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας τον αγώνα ντέρμπι στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να νικήσει την Βιλερμπάν με 79-78, με το τελευταίο καλάθι να το βάζει στην εκπνοή του αγώνα, ο άλλοτε παίκτης των Τρικάλων, Κένι Κάτζι.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Χιλ (5ρ. και τέσσερις ασίστ) και Καντζί (4ρ.) με 27 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Λάιτι (6ρ. και μία ασίστ) με 10 πόντους, με τους Ντιο (1ρ.) και Γκιστ (6ρ. και μία ασίστ) να σκοράρουν από οχτώ πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 23-15, 38-25, 58-50, 78-79.