Στρασμπούρ-Μονακό 86-73: Εκτός τελικού Κυπέλλου Γαλλίας οι Μονεγάσκοι

Η Στρασμπούρ νίκησε την Μονακό με 86-73 και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στορ στην αρχή, με την Μονακό να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-14). Οι Μονεγάσκοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-27).

Αν και η ομάδα από το Πριγκιπάτο πήρε προβάδισμα με 17 πόντους στο 23' λεπτό (47-30), οι γηπεδούχοι με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 23-15 και υπολείπονταν τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-50). Παρότι οι φιλοξενούμενοι πήγαν να ξεφύγουν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η ομάδα από το Στρασβούργο μάζεψε την διαφορά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου (70-70). Η Στρασμπούρ έπαιξε πιο αποτελεσματικά στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 16-3 και νίκησε εντός έδρας την Μονακό με 86-73.

Από την Στρασμπούρ διακρίθηκαν οι Λάνσνταουν και Χάουαρντ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Χολ με 19 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-16, 27-39, 50-54, 70-70 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 86-73 (τέλος της α' παράτασης)