Ρίτας-Λιετκαμπέλις 68-77: Έκανε το μπρέικ και το 1-0 με κορυφαίο τον Καλαϊτζάκη

Η Λιετκαμπέλις νίκησε εκτός έδρας την Ρίτας με 77-68 την Ρίτας, κάνοντας το μπρέικ και το 1-0 στην σειρά του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Η Ρίτας ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-17). Η Λιετκαμπέλις ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-10, έφερε το ματς στα ίσα στο τέλος του ημιχρόνου (36-36).

Η ομάδα του Παναγιώτη Καλαιτζάκη συνέχισε δυνατά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-53). Η Λιετκαμπέλις προστάτεψε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Ρίτας με 77-68 την Ρίτας, κάνοντας το μπρέικ και το 1-0 στην σειρά του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης από την Λιετκαμπέλις με 16 πόντους, ενώ επίσης είχε τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ, με τον Γκάγκιτς να προσθέτει άλλους 15 πόντους. Από την Ρίτας ξεχώρισαν οι Νορμάντας και Σμιθ με έντεκα και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 26-17, 36-36, 53-63, 68-77