Μακάμπι Τ.Α.-Μπνέι Χασαρόν 82-76: Έκανε το πρώτο βήμα για τους τελικούς η ομάδα του λαού

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε εντός έδρας την Μπνέι Χασαρόν με 82-76 και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Αν και η Μακάμπι Τελ Αβιβ ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, ήταν μπροστά με μόλις δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-23). Η Μπνέι Χασαρόν ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και μεένα επί μέρους σκορ 22-16, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-17, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-62). Το σκορ παρέμεινε χαμηλά στην τέταρτη περίοδο (14-13), με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να νικάει εντός έδρας την Μπνέι Χασαρόν με 82-76 και να κάνει το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκε ο Γουίλμπεκιν με 24 πόντους. Από την Μπνέι Χασαρόν ξεχώρισε ο Ονουάκου με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 34:31 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 25-23, 41-45, 69-62, 82-76