Παού Ορτέζ-Λεβαλουά 81-71: Πέρασε στα ημιτελικά η ομάδα των Πυρηναίων

Η Παού Ορτέζ νίκησε εντός έδρας την Λεβαλουά με 81-71 και κάνοντας το 2-0 στην σειρά, κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Δυνατό ξεκίνημα για την Παού Ορτέζ, η οποία παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16).  Αν και η Λεβαλουά μείωσε την διαφορά στους τρεις πόντους (29-26, 15' λεπτό), οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-33).

Η ομάδα από τα Πυρηναία διατήρησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-54). Η Παού Ορτέζ ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Λεβαλουά με 81-71.

Από την Παού Ορτέζ διακρίθηκαν οι Τζέφερσον και Λελούπ με 28 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Λεβαλουά ξεχώρισαν οι Χάντερ και Κάμινγκς με 23 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-16, 39-33, 59-54, 81-71