Μονακό-Πο Ορτέζ 94-65: Εμφατική επικράτηση για το Πριγκιπάτο που έκανε το 1-0 στα ημιτελικά

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Πο Ορτέζ με 94-65 και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Δυναμικό το ξεκίνημα για την Μονακό, η οποία ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου(25-13). Η ομάδα από το Πριγκιπάτο ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-31).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-52). Η Μονακό πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-13, νίκησε εντός έδρας την Πο Ορτέζ με 94-65.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Γουατάρα και Τόμας με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Πο Ορτέζ ξεχώρισν οι Τζέφερσον και Χροβάτ με 15 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-13, 47-31, 70-52, 94-65