Σιαουλιάι-Ζάλγκιρις 76-89: Στην τρίτη θέση του Λιθουανικού πρωταθλήματος οι πράσινοι

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εκτός έδρας την Σιαουλιάι με 89-76 και έκανε το 4-0 στην σειρά, με αποτέλεσμα να βρεθεί στην τρίτη θέση του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Αν και η Σιαουλιάι άρχισε καλύτερα και πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 10' λεπτό (26-23), η Ζαλγκίρις ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-40).

Οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόου (67-55). Η Ζαλγκίρις διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός εκτός έδρας την Σιαουλιάι με 89-76 και έκανε το 4-0 στην σειρά, με αποτέλεσμα να βρεθεί στην τρίτη θέση του Λιθουανικού πρωταθλήματος.

Από την Ζαλγκίρις διακρίθηκαν οι Μπλάζεβιτς (12ρ.) και Μιλάκνις με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Σιαουλιάι ξεχώρισαν οι Σαμπέτσκις και Άρμγουντ με 23 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-23,  40-44, 55-67, 76-89