ACB: Έκανε το καθήκον της η Ρεάλ, "διπλό" η Μπαρτσελόνα με κορυφαίο τον Καλάθη (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Ουνικάχα Μάλαγα με 91-84, ενώ η Μπαρτσελόνα πήρε το "διπλό" στην έδρα της Ομπραντόιρο με 78-75, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

Ομπραντόιρο-Μπαρτσελόνα: 75-78

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-20). Αν και η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου, η Οπραντόιρο ήταν μπροστά στο υπόλοιπο και πέρασε με δύο πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (39-37).

Η Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 24-12, ανέτρεψε το σκορ στην τρίτη περίοδο και είχε διαφορά δέκα πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (61-51). Αν και η Ομπραντόιρο είχε το δικό της επί μέρους σκορ με 24-17 στην τέταρτη περίοδο και πέρασε μπροστά για λίγο (68-67), η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε την κατάσταση και νίκησε με 78-75.

Από την Ομπραντόιρο ξεχώρισαν οι Ρόμπερτσον και Μπιρούτις με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Καλάθης με 25 πόντους, ενώ οι Χίγκινς και Ερτέλ έβαλαν από 10 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 22-20, 39-37, 51-61, 75-78

Ρεάλ Μαδρίτης-Ουνικάχα Μάλαγα: 91-84

Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά και με οχτώ πόντους (13-5), αλλά η Ουνικάχα Μάλαγα μάζεψε την διαφορά και οι μερέγχες ήταν μόλις τέσσερις πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16). Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες, με την βασίλισσα να έχει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (37-33).

Η Ουνικάχα Μάλαγα πέρασε στην αντεπίθεση και πήρε το προβάδισμα (51-49), αλλά οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν την κατάσταση και βρέθηκαν με εννιά πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-58). Η Ρεάλ Μαδρίτης, έπαιξε πιο αποτελεσματικά και βρήκε απαντήσεις παρά το σκοράρισμα των Ανδαλουσιανών (91-84).

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες και Ντεκ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ουνικάχα Μάλαγα ξεχώρισαν οι Αλόνσο και Μπριθουέλα με 27 και 11 πόντους.

Περίοδοι: 20-16, 37-33, 67-58, 91-84