Βαλένθια-Εστουντιάντες 100-89: Οι νυχτερίδες έβαλαν...δύσκολα στους φοιτητές

Η Βαλένθια επικράτησε εντός έδρας της Εστουντιάντες με 100-89 και ανέβηκε με 22-11 και την τέταρτη θέση, ενώ οι Μαδριλένοι έπεσαν στο 9-25 και την 17η θέση.

Η Βαλένθια είχε το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-29). Η Εστουντιάντες αντέδρασε και μείωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (52-52).

Παρά την πίεση των "φοιτητών", η Βαλένθια διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας με 100-89.

Από τις "νυχτερίδες" ξεχώρισαν οι Ντούμπλιεβιτς και Κάλινιτς με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εστουντιάντες διακρίθηκαν οι Ντζούρισιτς και Αρτεάγκα με 24 και 23 πόντους και 8 και 15 ριμπάουντ.

Περίοδοι: 34-29, 52-52, 76-73, 100-89