Σαραγόσα-Ρεάλ 89-98: Ίδρωσε αλλά νίκησε η βασίλισσα 46 ώρες πριν το Game 5 με την Εφές

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εκτός έδρας της Σαραγόσα με 98-89 και ανέβηκε στο 32-1 και την πρώτη θέση, ενώ η Ισπανική ομάδα έπεσε στο 14-20 και την10η θέση.

Η Σαραγόσα πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-19). Οι μερένγχες απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 35-20 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-51).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η ομάδα από την Αραγονία ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-73). Η Ρεαλ Μαδρίτης διαχειρίστηκε πιο αποτελεσματικά την κατάσταση και με ένα επί μέρους σκορ 25-14 στην τέταρτη περίοδο, νίκησε εκτός έδρας την Σαραγόσα με 98-89.

Υπενθυμίζουμε ότι η Ρεάλ δεν ζήτησε από την ισπανική λίγκα την αναβολή του σημερινού αγώνα με τη Σαραγόσα για την 35η αγωνιστική της κανονικής περιόδου, ενώ την Τρίτη (4/5, 19:45) θα αντιμετωπίσει την Εφές στην Πόλη για το πέμπτο παιχνίδι της σειράς των προημιτελικών, οπού ο νικητής θα εξασφαλίσει ένα εισιτήριο για το Final 4 της EuroLeague της φετινής σεζόν.

Από τους μερένγχες ξεχώρισαν οι Λαπροβίτολα και Φερνάντεζ με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σαραγόσα διακρίθηκε ο Χάρις με 23 πόντους, ενώ οι Μπαρέιρο και Γουάιλι σκόραραν από έντεκα πόντους έκαστος.

Tα δεκάλεπτα: 31-19, 51-54, 75-73, 89-98