Μπασκόνια-Ομπραντόιρο 91-70: Ξέσπασαν οι Βάσκοι ενόψει Παναθηναϊκού

Μετά από δύο ήττες στην Ισπανία, η Μπασκόνια επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα, αφού νίκησε εντός έδρας την Ομπραντόιρο με 91-70 και ανέβηκε στο 3-2 και την έβδομη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσε στο 2-3 και την 13η θέση.

Η Μπασκόνια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 19 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-9). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-29).

Αν και η Ομπραντόιρο πίεσε για να μειώσει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η ομάδα από την Βιτόρια κράτησε την διαφορά της και προηγήθηκε με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-49). Η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ομπραντόιρο με 91-70.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκε ο Γκιεντράιτις με 16 πόντους, με τους Μπόλντγουιν και Γκρέιτζερ να σκοράρουν 14 πόντους έκαστος. Από την Ομπραντόιρο ξεχώρισαν οι Μπελιάουσκας και Μπιρούτις με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 28-9, 47-29, 74-49, 91-70