Μπρεογκάν-Ρεάλ 71-79: Mε άρωμα «τρικολόρ» πέρασαν οι μερένγχες από την Γαλικία

Η Ρεάλ Μαδρίτης "απέδρασε" από το Λούγκο, επικρατώντας εκτός έδρας της Μπρεογκάν με 79-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-0, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-3.

Η Μπρεογκάν ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-12). Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-13, προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-33).

Οι μερένγχες ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-51). Αν και η Μπρεογκάν πίεσε για να μειώσει την διαφορά, η Ρεαλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 79-71.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκε ο Γιαμπουσέλε με 14 πόντους, ενώ οι Αμπάλντε, Φερνάντεζ και Ταβάρες σκόραραν από εννιά πόντους έκαστος. Από την Μπρεογκάν ξεχώρισαν οι Μπελ-Χάινς και Μούσα με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-12, 33-40, 51-63, 71-79