Mπασκόνια-Τενερίφη 65-71: Ο Γουιιλτζερ ξέρανε τη Μπασκονια στη Βιτορια

Η Τενερίφη με πρώτο σκόρερ τον Κάιλ Γουίλτζερ, νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 71-65 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-2, ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έπεσε στο 3-3.

Η Τενερίφη ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους (21-9, 8'), με την Μπασκόνια να μαζεύει την διαφορά, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17).  Αν και η Τενερίφη προηγήθηκε με 13 πόντους στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 16-2, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Η Μπασκόνια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-12, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-49). Η Τενερίφη ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 22-6 στην τέταρτη περίοδο και έφερε τα πάνω-κάτω στον αγώνα, με αποτέλεσμα να νικήσει εκτός έδρας την Μπασκόνια με 71-65.

Από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Γουίλτζερ και Φιτιπάλντο με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Γκιεντράιτις με 17 πόντους, με τους Φοντέκιο και Σεντέρσκις να σκοράρουν από εννιά πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-21, 38-37, 59-49, 65-71