Μπασκόνια-Ρεάλ 65-83: Με κομβικό Γιαμπουσελέ η Ρεάλ επέστρεψε στις νίκες

Η Ρεάλ Μαδρίτης με μια καθοριστική τρίτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 83-65, με αποτέλεσμα να επιστρέψει στις νίκες και να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 7-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-5.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με τρεις πόντους (5-2, 3' λεπτό), με την Ρεάλ Μαδρίτης να προσπερνάει στο σκορ με ένα επί μέρους σκορ 14-5 και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-10). Οι μερένγχες συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-16, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-26).

Η βασίλισσα πάτησε  το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-12, προηγήθηκε με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-38). Αν και η Μπασκόνια προσπάθησε να μειώσει στην τέταρτη περίοδο και να μαζέψει την διαφορά, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 27-20, η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 83-65.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκε ο Γιαμπουσελέ με 14 πόντους, ενώ ο Χάνγκα, ο Πουαριέ (10ρ.) και ο Ταβάρες σκόραραν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Σεντέρσκις (6ρ.) και Κούρουτς με έντεκα και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 10-16, 26-39, 38-63, 65-83