Μπαρτσελόνα-Μπασκόνια 78-91: «Απόδραση» από την Βαρκελώνη με καθοριστικούς Ένοχ και Κοστέλο

Η Μπασκόνια έκανε την έκπληξη και επικράτησε εκτός έδρας της Μπαρτσελόνα με 91-78, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 6-6, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 10-2.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε πολύ δυνατά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12). Οι μπλαουγκράνα διατήρησαν το προβάδισμα τους σε διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-35).

Οι Βάσκοι ήταν ακάθεκτοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και κράτησαν την διαφορά, με αποτέλεσμα να προηγήθούν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-54).  Αν και η Μπαρτσελόνα πήγε το παιχνίδι δύο φορές στους έξι πόντους, η Μπασκόνια διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 91-78.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Ένοχ (6ρ.) και Κοστέλο (7ρ. και δύο ασίστ) με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς (8ρ. και τρεις ασίστ) και Γιοκουμπάιτις με 20 και 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-46, 54-68, 78-91