Ουνικάχα-Μπανταλόνα 72-76: «Απόδραση» από την Μάλαγα για τους Καταλανούς

Η Μπανταλόνα επικράτησε εκτός έδρας της Ουνικάχα Μάλαγα που κοουτσάρει ο Φώτης Κατσικάρης με 76-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-4, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-8.

Η Μπανταλόνα από την αρχή είχε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-30). Οι γηπεδούχοι μάζεψαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 20-13,, με την Καταλανική ομάδα να προηγείται με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-50). Αν και η Μπανταλόνα είχε τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, η Ουνικάχα Μάλαγα μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκε σε μια φάση (71-70). Ο αγώνας έγινε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με την Μπανταλόνα να βρίσκει τις απαντήσεις και να νικάει εκτός έδρας την Ουνικάχα Μάλαγα με 76-72.

Από την Μπανταλόνα διακρίθηκαν οΙ Ρίμπας και Βίβες με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Ουνικάχα Μάλαγα ξεχώρισε ο Μπριθουέλα με 17 πόντους, με τους Κόουλ και Έρικ να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 12-22, 30-47, 50-60, 72-76