Μπρεογκάν-Μπασκόνια 89-83: Με «26αρα» του Μούσα νίκησαν τους Βάσκους

Η Μπρεογκάν υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μπασκόνια με 89-83, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 9-7, ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έπεσε στο 9-8.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Η Μπρεογκάν πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 31-23, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-47).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους με ένα επί μέρους σκορ 12-1, να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-62). Η Μπρεογκάν διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπασκόνια με 89-83.

Από την Μπρεογκάν διακρίθηκαν οι Μούσα (6ρ. και δύο ασίστ) και Καλινόσκι με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Πέτερς και Μπόλντγουιν με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-24, 50-47, 69-62, 89-83