Φουενλαμπράδα-Μπασκόνια 84-70: Ήττα για τους Βάσκους και μπήκαν σε μπελάδες για τα playoffs

Η Φουενλαμπράδα νίκησε εντός έδρας την Μπασκόνια με 84-70 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-11 (15η θέση), ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έπεσε στο 10-9 (8η θέση).

Η Μπασκόνια είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Η Φουενλαμπράδα προσπέρασε μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-38).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-8, προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-49). Η Φουενλαμπράδα κράτησε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπασκόνια με 84-70.

Από την Φουενλαμπράδα διακρίθηκαν οι Ρίστιτς (10ρ.) και Μέιντλ με 27 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Πέτερς και Ένοχ με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα:  17-19, 38-41, 66-49, 84-70