Ρεάλ-Βαλένθια 93-94: Διπλό για τις νυχτερίδες στις λεπτομέρειες

Η Βαλένθια νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 94-93 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-6 (4η θέση), ενώ η βασίλισσα έπεσε στο 16-4 (1η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Βαλένθια να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-30). Οι "νυχτερίδες" είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους μερένγχες να πιέζουν, αλλά τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-48).

Οι "νυχτερίδες" ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με 13 πόντους σε ισάριθμές περιπτώσεις, με τους γηπεδούχους να πιέζουν και να μειώνουν την διαφορά, αλλά τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Αν και η Ρεάλ Μαδρίτης ισοφάρισε στην τέταρτη περίοδο σε τέσσερις περιπτώσεις, η Βαλένθια διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 94-93.

Από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Πρέπελιτς και Ριβέρο με 16 πόντους έκαστος. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Γιουλ και Ρούντι Φερνάντεθ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 30-31, 48-51, 71-74, 93-94