Ρεάλ-Μπασκόνια 72-80: «Απόδραση» από την Μαδρίτη για τους Βάσκους

Η Μπασκόνια νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 90-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-9 (7η θέση), με τους μερένγχες να πέφτουν στο 17-5, αλλά να παραμένουν στην πρώτη θέση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε το πάνω χέρι στην αρχή και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-14). Οι μερένγχες ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-29).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 28-16 και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-53). Η Μπασκόνια συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 23-18 και νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 80-72.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Ένοχ και Κοστέλο με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ραβάες και Ερτέκ με 16 και εννέα πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-14, 38-29, 53-59, 72-80