Μπασκόνια-Μπαρτσελόνα 77-96: Με «24αρα» του Λαπροβίτολα και 13 ασίστ του Καλάθη

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνιαμε 96-77 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-4 (2η θέση), ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έπεσε στο 12-11 (8η θέση) και έμπλεξε σε ιστορίες σχετικά με την πρόκριση στα playoffs.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16). Οι μπλαουγκράνα είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-31).

Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και να νικήσει εκτός έδρας την Μπασκόνια με 96-77.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα και Ντέιβις με 24 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον Νικ Καλάθη να έχει δύο πόντους, επτά ριμπάουντ και 13 ασίστ σε 21:58 λεπτά. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Φοντέκιο και Κοστέρλο με 19 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-22, 31-42, 52-67, 77-96