Ρεάλ-Μανρέσα 75-86: «Απόδραση» από την Μαδρίτη για τους κόκκινους

Η Μανρέσα φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 86-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-8 (3η θέση), με τους μερένγχες να πέφτουν στο 18-6 (2η θέση).

H Ρεάλ ξεκίνησε με αναμμένες τις μηχανές και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15). Αν και οι μερένγχες έτειναν να ξεφύγουν πάνω από τους δέκα πόντους, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν και κρατήσουν σε μονοψήφιο επίπεδο την διαφορά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-34).

Οι Καταλανοί ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-16, προσπέρασαν και πήραν προβάδισμα με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-57). Οι "κόκκινοι" ανέβασαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 15 πόντους σε δύο περιπτώσεις, με την βασίλισσα με ένα επί μέρους σκορ 12-2, να μειώνει την διαφορά στους πέντε πόντους (80-75, 37' λεπτό). Η Μανρέσα ήταν αποτελεσματική και κράτησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 86-75.

Από την Μανρέσα διακρίθηκαν οι Μάγιε και Πέρεθ με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισε ο Ντεκ με 21 πόντους, με τους Φερνέντεθ και Γιαμπουσέλε να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-15, 41-34, 57-64,  75-86