Τενερίφη-Ρεάλ 72-59: Οι «νησιώτες» φόρτσαραν στο τέλος και πήραν την νίκη

Η Τενερίφη επικράτησε εντός έδρας της Ρεάλ Μαδρίτης με 72-59 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-10 (6η θέση), ενώ οι μερένγχες έπεσαν στο 19-7 (2η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ρεάλ Μαδρίτης να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14). Οι μερένγχες είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά δεν ξέφυγαν στο σκορ και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (32-28).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους με οχτώ πόντους σερί να υπολείπονται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-59). Η Τενερίφη ανέβασε τον ρυθμό της στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 31-16, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 72-59.

Από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Φιτιπάλντο και Σερμαντίνι με 14 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Γιουλ και Γιαμπουσέλε με 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 14-18, 28-32, 41-43, 72-59