Μπιλμπάο-Ρεάλ 79-67: Οι Βάσκοι συνεχίζουν νικηφόρα και ελπίζουν για τα playoffs

Η Μπιλμπάο νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 79-67 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-15 (10η θέση), ενώ η βασίλισσα έπεσε στο 19-9 (2η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Παρότι η ομάδα από το Μπιλμπάο πήρε προβάδισμα ακόμη και με 18 πόντους (60-42. 25' λεπτό), η βασίλισσα μείωσε την διαφορά με 13 σερί πόντους, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-55). Η Μπιλμπάο ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο,έπαιξε πιο αποτελεσματικά και νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας με 79-67.

Από την Μπιλμπάο διακρίθηκαν οι Γκούντελοκ και Ίνγκλις με 14 πόντους έκαστος. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Γιουλ και Κοζέρ με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 22-18, 45-41, 60-55, 79-67