Μπέτις-Ρεάλ 69-71: Δια χειρός Χάνγκα και Ταβάρες

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Μπέτις με 71-69 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 21-9 (2η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 9-21 (16η θέση).

Εναλλαγές στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να παίζουν δυναμικά και να είναι ανταγωνιστικές, με την Ρεάλ Μαδρίτης να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16).  Οι βερντιμπλάνκος πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-9, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-27).

Η βασίλισσα βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-9, προσπέρασε και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-45). Οι Μαδριλένοι πήραν προβάδισμα με έντεκα πόντους (56-45, 33' λεπτό), με την Μπέτις με ένα επί μέρους σκορ 13-6, να προηγείται με δύο πόντους (69-67, 38' λεπτό). Με ένα τρίποντο του Χάνγκα και μια εύστοχη βολή του Ταβάρες, η Ρεάλ Μαδρίτης ξαναπέρασε μπροστά και νίκησε εκτός έδρας την Μπέτις με 71-69.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Γιαμπουσέλε και Γουίλιαμς Γκος με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπέτις ξεχώρισαν οι Μπράουν και Μπέρτανς με 14 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-18, 36-27, 45-47, 69-71