Εφές-Πετκίμσπορ 97-83: Ανέβασαν οι μπλε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την νίκη

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Πετκίμσπορ με 97-83 και ανέβηκε στο 18-5 (2η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 5-20 (14η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Πετκίμσπορ να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-26). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (55-54).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-12, προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-67). Η Εφές ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-16,  νίκησε εντός έδρας την Πέτκιμσπορ με 97-83.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μπομπουά και Σιμόν με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Πέτκιμσπορ ξεχώρισαν οι Τόμας και Αρμάντ με 18 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-27, 54-55, 74-67, 97-83.