Ούνικς-Τσμόκι Μινσκ 83-77: Με κορυφαίο τον Κάνααν (vid)

Η Ούνικς υπερασπίστηκε την έδρα της κόντρα στην Τσμόκι Μίνσκ, νικώντας με 83-77 και ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 5-3 και την έκτη θέση, με την ομάδα από την Λευκορωσία να πέφτει στο 1-7 και την 12η θέση.

Αν και οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-13), η Ούνικς Καζάν μείωνε την διαφορά συνεχώς και ήταν πίσω με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Η Ούνικς υπό τις οδηγίες του Δημήτρη Πρίφτη ανέτρεψε το σκορ με ένα δικό της επί μέρους σκορ 25-17 και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-62). Οι γηπεδούχοι είχαν το momentum και έπαιξαν πιο αποτελεσματικά, με αποτέλεσμα να νικήσουν με 83-77 την Τσμόκι Μίνσκ.

Από την Ούνικς Καζάν ξεχώρισαν οι Κάνααν και Θίοντορ με 33 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τσμόκι Μινσκ διακρίθηκαν οι Κλάιμπερν και Ραχοζένκα με 19 και 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 41-45, 66-62, 83-77