Ούνικς-ΤΣΣΚΑ Μ. 69-64: Κάνααν και Χεζόνια… κατάπιαν την αρκούδα

Στο ντέρμπι της VTB με… άρωμα Euroleague, η Ούνικς Καζάν λύγισε την αντίσταση της  ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 69-64, αναγκάζοντας το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα του, σε εγχώριες και ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι Μοσχοβίτες είχαν το προβάδισμα στο σκορ για κάτι παραπάνω από 30 λεπτά, με την Ζενίτ να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 57-56 και από εκεί και μετά είχαμε μάχη… σώμα με σώμα. Η ΤΣΣΚΑ  πλήρωσε την αστοχία της από την περιφέρεια (6/27) και την κάκιστη εμφάνιση του Σβεντ, με τους Χεζόνια και Τζεκίρι, με 4/4 βολές στο τελευταίο λεπτό, να μετατρέπουν το… ρευστό 65-64 σε 69-64, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Έτσι, μετά από έξι παιχνίδια στην VTB League, η Ούνικς ανέβηκε στο 5-1 και θα ταξιδέψει με άλλον αέρα για την Ελλάδα και το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό (11/11), με την ΤΣΣΚΑ να πέφτει στο 4-2.

Ο Κάνααν, με 25 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ούνικς, με τον Χεζόνια να είναι εξαιρετικός στο β’ μέρος, τελειώνοντας με 21 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Από πλευράς ΤΣΣΚΑ, Κλάιμπερν και Λούντμπεργκ είχαν από 15 πόντους έκαστος, με τον Σενγκέλια να έχει 11 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 32-36, 47-50, 69-64