Ζενίτ-Ζιελόνα Γκόρα 97-80: Επικράτηση με καθοριστικούς Καράσεφ και Μπάρον ενόψει Ολυμπιακού

Η Ζενίτ υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε εντός έδρας της Ζιελόνα Γκόρα με 97-80, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 4-1, ενώ η Πολωνική ομάδα έπεσε στο 1-5.

Η Ζενίτ ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 16 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-16). Οι γηπεδούχοι "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-37).

Οι κυανόλευκοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πήραν προβάδισμα με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-55). Η ομάδα από την Αγία Πετρούπολη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην τέταρτη περίοδο, με την Ζιελόνα Γκόρα να μαζεύει την διαφορά, αλλά την Ζενίτ να νικάει εντός έδρας με 97-80. Υπενθυμίζουμε ότι η Ζενίτ θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό την Παρασκευή (12/11), για την ένατη αγωνιστική της EuroLeague.

Από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Καράσεφ και Μπάρον με 25 και 22 πόντους αντίστοιχα με την ομάδα να έχει ιδιαίτερο στατιστικό τα 18/35 τρίποντα (51%), ενώ από την Ζιελόνα Γκόρα ξεχώρισε ο Άπιτς με 17 πόντους, με τους Φράζιερ, Μέιερ και Νέναντιτς (9ρ. και 7 ασίστ) να έχουν από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 32-16, 57-37, 76-55, 97-80