Πάρμα-Ζενίτ 77-67: Ποδαρικό με το αριστερό στο 2022 για τους κυανόλευκους

Η Πάρμα Περμ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε εντός έδρας την Ζενίτ με 77-67, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 6-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-3 και έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Ούνικς Καζάν και Σάρατοφ στην πρώτη θέση με 8-2.

Η Πάρμα ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα, είχε το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-14). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 17-9 και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-23).

Οι προπορευόμενοι συνέχισαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-42). Η Πάρμα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ζενίτ με 77-67.

Από την Πάρμα διακρίθηκαν οι Χιλ και Ζουκάουσκας με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζενίτ ξεχώρισαν οι Μπάρον και Λόιντ με 15 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-14, 38-23, 52-42, 77-67