Ιωνικός-Αντβέρπ Τζάιαντς 81-92: Πλήρωσαν την τρίτη περίοδο οι Νικαιώτες

Ο Ιωνικός δεν κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη κόντρα στους Αντβέρπ Τζάιαντς, με την ομάδα από το Βέλγιο να επικρατεί με 92-81 και να ανεβαίνει στο 2-0, ενώ οι Νικαιώτες έπεσαν στο 1-1.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Άντβερπ Τζάιαντς είχαν περισσότερο τον έλεγχο του αγώνα, με τον Ιωνικό να βρίσκει απαντήσεις και οι δύο σύλλογοι να είναι ισόπαλοι στο τέλος του ημιχρόνου (45-45).

Οι Βέλγοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 33-14, προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-59). Αν και ο Ιωνικός προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, οι Άντβερπ Τζάιαντς διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν με 92-81.

Δεκάλεπτα: 24-24, 45-45, 59-78, 81-92

On Fire: Ο Τζέρμαν με 22 πόντους, τρεις ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 29:13 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι 19 πόντοι για τους Αντβέρπ Τζάιαντς στο 30' λεπτό (78-59).
Ξεχώρισαν: Από τους Αντβέρπ Τζάιαντς διακρίθηκαν οι Χάντς και Ρότζιερς με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Τζέρμαν και Γόντικας με 22 και 16 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: To 33.6% του Ιωνικού στα δίποντα, με τους Ανβέρπ Τζάιαντς να έχουν 60.5%.
Διαιτητές: Βιτκάουσκας, Φαούρ, Γέβτοβιτς