Τρεβίζο-Λαύριο 87-72: Ήττα για τους μεταλλωρύχους στην Ιταλία

Το Λαύριο ηττήθηκε  από την Τρεβίζο εκτός έδρας με 87-72, με την Ιταλική ομάδα να κάνει το 1-0, με την επόμενη αναμέτρηση να είναι προγραμματισμένη για την Τρίτη (18/1).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Λαύριο να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά την Τρεβίζο να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20). Η Ιταλική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-36).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά ασφαλείας και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αν και το Λαύριο μείωσε στους έξι πόντους σε ισάριθμες περιπτώσεις και ιδιαίτερα στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-57). Η Τρεβίζο πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, νίκησε εντός έδρας με 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-36, 63-57, 87-72
On Fire: Ο Ντίμσα από την Τρεβίζο με 19 πόντους.
H μεγαλύτερη διαφορά: Το 85-65 (οι 20 πόντοι διαφοράς για την Τρεβίζο στο 37' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από την Τρεβίζο διακρίθηκε ο Ντίμσα με 19 πόντους, με τους Τσίλο και Ίμπρο να σκοράρουν από οχτώ πόντους έκαστος. Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Σάντερς με 17 πόντους, με τους Σμιθ και Κακλαμανάκη να έχουν από δέκα πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 32% του Λαυρίου στα τρίποντα, με την Τρεβίζο να έχει 50%.
Διαιτητές: Λούτσις, Ζάστσιουκ, Γκεντβίλας