Γεωργία-Σερβία 66-92: Νίκη πρόκρισης με κορυφαίο τον Πετρούσεφ

Ο Φίλιπ Πετρούσεφ έκανε μια ονειρική πρεμιέρα με τη φανέλα της Εθνικής Ανδρών της Σερβίας, αφού η Βαλκανική χώρα νίκησε την Γεωργία με 92-66 και προκρίθηκε στο Eurobasket 2022.

Στην πρώτη περίοδο το σκορ ήταν χαμηλό, αλλά οι Σέρβοι ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-10). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να έχει προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-31).

Η Σερβία πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους  και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-51). Οι Βαλκάνιοι με ένα επί μέρους σκορ 27-15 στην τέταρτη περίοδο σφράγισαν την νίκη επί της Γεωργίας με 92-66 και πήραν την πρόκριση στο  EuroBasket 2022.

Από την Γεωργία ξεχώρισαν οι Σερμαντίνι και Σανάτζε με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σερβία διακρίθηκαν οι Πετρούσεφ και Άντζουσιτς με 27 και 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 31-37, 51-65, 66-92