Ισπανία-Βουλγαρία 114-87: Σαρωτικοί οι Ίβηρες παρά το double double του Βεζένκοβ

Η Εθνική Ισπανίας επικράτησε της Εθνική Βουλγαρίας με 114-87 στην πρεμιέρα του Eurobasket 2022.

Η Ισπανία ξεκίνησε με αναμμένες τις μηχανές και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-17). Η Ιβηρική χώρα συνέχισε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-18, προηγήθηκε με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-35).

Πολύ υψηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Ίβηρες να κρατούν την διαφορά σταθερά πάνω από το +20 και προηγήθηκαν με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (89-66). H Iσπανία συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και τρεις φορές πήρε προβάδισμα με +29, ενώ νίκησε την Βουλγαρία με 114-87.

Από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Λ. Μπράουν και Γουίλι Χερναγκόμεθ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Βουλγαρίας ξεχώρισαν οι Βεζένκοβ (11ρ. και μία ασίστ) και Ιβάνοβ με 26 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-17, 57-35, 89-66, 114-87

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπράουν 17 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Πραντίγια 10 (6/6 βολές), Ρ.Φερνάντεθ 14 (4), Λόπεθ-Αροστέγκι 5, Χ.Φερνάντεθ 12 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μπριθουέλα 7, Ντίαθ 5, Σάιθ, Γουίλι Ερνανγκόμεθ 16 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 16 (4/6 δίποντα, 8/10 βολές), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 13 (3/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Πάρα 5

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μπαρκόφσκι): Αλίπιεβ, Μποστ 6 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Καραμφίλοβ, Κοστόβ 13 (4/7 δίποντα, 1/8 τρίποντα), Γιάνεβ, Στοΐλοβ 12 (5/6 δίποντα), Ιβάνοβ 16 (2/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα), Μαρίνοβ 9 (1), Ιβάνοβ Α. Ντιμιτρόβ 5, Βεζένκοβ 26 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σιμεόνοβ.