Ιταλία-Εσθονία 83-62: Ξεκίνημα με νίκη για την σκουάντρα ατζούρα

Η Εθνική Ιταλίας νίκησε την Εθνική Εσθονίας με 83-62, στην πρώτη αγωνιστική του Eurobasket 2022.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ιταλία να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18). Η σκουάντρα ατζούρα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 31-15, προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-33).

Η γειτονική χώρα κράτησε την απόσταση της σε διψήφια διαφορά πόντων, στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-52). Το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα στην τέταρτη περίοδο (14-10), με την Ιταλία να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει την Εσθονία με 83-62.

Από την Εθνική Ιταλίας διακρίθηκαν οι Φοντέκιο και Μέλι με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Εσθονίας ξεχώρισε ο Κρίισα με 20 πόντους, με τον Γόεσαρ και τον Κίτσινγκ να σκοράρουν από εννέα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 21-18, 52-33, 69-52, 83-62