Σερβία – Ολλανδία 100-76: Στο ρελαντί

Χωρίς να… ζοριστεί σε καμία στιγμή της αναμέτρησης και με τον Νίκολα Γιόκιτς να ηγείται στο σκοράρισμα, η Σερβία ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο της Ολλανδίας με 100-76, ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Eurobasket 2022.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε από το πρώτο του δεκάλεπτο, όταν και η Σερβία απέκτησε διψήφιο προβάδισμα (31-21). Οι Ολλανδοί δεν κατάφεραν σε καμία στιγμή να επιστρέψουν στο ματς, με το συγκρότημα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να μεγαλώνει την διαφορά, όσο κυλούσε χρόνος, φτάνοντας στο άνετο +24 )100-76).

Ο Γιόκιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον «Τζόκερ» να έχει 19 πόντους σε κάτι παραπάνω από 21 λεπτά συμμετοχής. 18 πόντους σημείωσε ο Μαρίνκοβιτς, ενώ ο Μίτσιτς έκανε double – double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για την Ολλανδία, ο Ντε Γιονγκ ήταν μία ομάδα μόνος του με 28 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 51-38, 75-61, 100-76