Φινλανδία-Πολωνία 89-59: Οι Σαλίν και Μαρκάνεν έδειξαν τον δρόμο για την νίκη

Η Εθνική Φινλανδίας νίκησε την Εθνική Πολωνίας με 89-59, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 1-1.

Η Φινλανδία είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-16). Η Σκανδιναβική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-30).

Οι κυανόλευκοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-14, προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-44). Η Φινλανδία συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-15, νίκησε την Πολωνία με 89-59.

Από την Φινλανδία διακρίθηκαν οι Σαλίν και Μαρκάνεν με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Πολωνία ξεχώρισε ο Πονίτκα με οχτώ πόντους, με τους Κελ και Κολέντα να σκοράρουν από επτά πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-16, 44-30, 64-44, 89-59