Μαυροβούνιο-Βέλγιο 76-70: Με double double του Ντούμπλιεβιτς

Η Εθνική Μαυροβουνίου άντεξε την Εθνική Βελγίου στην τελευταία περίοδο και νίκησε με 76-70, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 1-1, όσο έχει ρεκόρ και η χώρα της Κεντρικής Ευρώπης.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 5' λεπτό (8-8), με το Μαυροβούνιο με επτά σερί πόντους, να έχει τον πρώτο λόγο (15-8, 7' λεπτό). Αν και το Βέλγιο έκανε ένα δικό του επί μέρους σκορ 6-2, η βαλκανική χώρα παρέμεινε μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-14). Τα "γενναία γεράκια" πήραν προβάδισμα με 16 πόντους (33-17) στο 15' λεπτό. Το Βέλγιο μάζεψε την διαφορά στα εναπομείναντα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά η βαλκανική χώρα προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-32).

Οι ερυθρόλευκοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-18, προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-50). Αν και το Βέλγιο έκανε ένα επί μέρους σκορ 20-8 στην τέταρτη περίοδο και μείωσε την απόσταση, το Μαυροβούνιο κράτησε το προβάδισμα του και νίκησε με 76-70.

Από το Μαυροβούνιο διακρίθηκαν οι Ντούμπλιεβιτς (11ρ. και τέσσερι ασίστ) και Πέρι με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από το Βέλγιο ξεχώρισαν οι Ομπασοχάν και Λεκόμτ με 25 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 68-50, 76-70