Βουλγαρία-Τουρκία 87-101: Ο συγκλονιστικός Βεζένκοβ δεν έφτασε για την Βουλγαρία

Αν και πάλεψε η Εθνική Βουλγαρίας, έμεινε χωρίς νίκη (0-2) και δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Εθνικής Τουρκίας, η οποία επικράτησε με 101-87 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-0. Συγκλονιστικός αλλά μόνος ο Βεζένκοβ με 28 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Υψηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, αλλά την Τουρκία να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-29). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Βουλγαρία να έχει τον πρώτο λόγο και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-50).

Η Τουρκία πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-71). Οι κόκκινοι ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, νίκησαν εκτός έδρας την Βουλγαρία με 101-87.

Από την Τουρκία διακρίθηκαν οι Οσμάν και Σενγκούν με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Βουλγαρία ξεχώρισαν οι Βεζένκοβ (15ρ. και τέσσερις ασίστ) και Κοστόβ (1ρ.) με 28 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-31, 52-50, 71-75, 87-101