Λιθουανία-Γαλλία 73-77: Το...γύρισαν οι τρικολόρ με «27αρα» του Φουρνιε

Η Εθνική Γαλλίας έκανε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο και νίκησε την Εθνική Λιθουανίας με 77-73, με αποτέλεσμα να ανέβασει το ρεκόρ της στο 1-1, με την χώρα από την Βαλτική να πέφτει στο 0-2.

Πολύ ανταγωνιστικές ήταν και οι δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα, με την Εθνική Λιθουανίας να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-23). Αν και η Εθνική Γαλλίας ισοφάρισε σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, η χώρα της Βαλτικής είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (41-40).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ (15-10) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Λιθουανία να διατηρεί το προβάδισμα της στο +6 στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-50). Η Εθνική Γαλλίας πέρασε στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, ανέτρεψε τα δεδομένα του αγώνα και νίκησε την Εθνική Λιθουανίας με 77-73.

Από την Εθνική Γαλλίας διακρίθηκαν οι Φουρνιέ και Γιαμπουσελέ με 27 και εννέα πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Λιθουανίας ξεχώρισαν οι Βαλαντσιούνας και Γιοκουμπάιτις με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-23, 41-40, 56-50, 73-77