Γεωργία-Ισπανία 64-90: Σαρωτικοί οι Ίβηρες που έκαναν το 2/2

Η Εθνική Ισπανίας επικράτησε άνετα της Εθνικής Γεωργίας με 90-64 και έκανε το 2-0, ενώ η χώρα από τον Καύκασο είναι στο 0-2.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Ισπανία να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16). Οι Ίβηρες ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-31).

Οι φούριας ρόχας πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-16, προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-47). Η Εθνική Ισπανίας διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Εθνική Γεωργίας με 90-64.

Από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Γουίλι Χερναγκόμεθ και Πραντίγια με 14 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Γεωργίας ξεχώρισε ο Αντρονικιασβίλι με 13 πόντους, με τους Μαμουκελασβίλι και Σερμαντίνι να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 47-71, 64-90