Ισπανία-Λιθουανία 102-94: Με υπογραφή των Μπράουν και Γουίλι Χερναγκόμεθ

Η Εθνική Ισπανίας νίκησε στην παράταση της Εθνικής Λιθουανίας με 102-94 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Eurobasket 2022.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Ισπανία να έχει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 8' λεπτό (19-15), αλλά την Λιθουανία κυρίως με τους πόντους του Λεκαβίτσιους, να προσπερνάει στο σκορ και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (20-19). Η Ιβηρική χώρα σε δύο περιπτώσεις πήρε προβάδισμα επτά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του κόουτς Κάζις Μακσβίτις να κάνει ένα επί μέρους σκορ 23-11, να ανατρέπει τις καταστάσεις και να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-40).

Παρά την πίεση της ομάδας του κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "πράσινοι" κράτησαν το προβάδισμα τους ακέραιο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-63). Παρότι η Λιθουανία ήταν στο +8 στο 33' λεπτό (74-66), η Ισπανία πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 17-9, έφερε το ματς στα ίσα σττο τέλος της τέταρτης περιόδου (83-83). Η Ισπανία ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε την Λιθουανία με 102-94, με αποτέλεσμα να προκριθεί στα προημιτελικά του Eurobasket 2022. Ιδιαίτερα, στην παράταση του αγώνα, ο Μάριους Γκριγκόνις του Παναθηναικού έκανε τη διείσδυση, αλλά πάτησε σε πόδι αντιπάλου και γύρισε τον αριστερό αστράγαλό του. Αποχώρησε κουτσαίνοντας για τον πάγκο, δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης.

Από την Ισπανία διακρίθηκαν οι Μπράουν και Γουίλι Χερναγκόμεθ με 28 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Λιθουανία ξεχώριαν οι Κουζμίνσκας και Μπραζντέικις με 18 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-20, 40-45, 63-68, 83-83 (τέλος της κανονικής περιόδου), 102-94 (τέλος της α' παράτασης).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ροσό, Ζουράποβιτς, Γκλίσιτς

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπριζουέλα 5 (1), Μπράουν 28 (7/13 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντίαθ 8 (1), Φερνάντεθ 13 (3), Χάιμε Φερνάντεθ, Γκαρούμπα 8 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλι Ερνανγκόμεθ 21 (7/11 δίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 13, Λόπεθ-Αροστέγκι 4, Πάρα, Πραντίγια 2, Σάιθ

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μακσβίτις): Μπραζντέικις 17 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπουτκεβίτσιους 3, Εχόντας, Γκιεντράιτις, Γκριγκόνις 8 (1/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Γιοκουμπάιτις 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουζμίνσκας 18 (4), Λεκαβίτσιους 15 (3), Σαμπόνις 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 5

Τα ομαδικά στατιστικά της Ισπανίας: 26/44 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 29/32 βολές, 40 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 18 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λιθουανίας: 20/31 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 21/24 βολές, 43 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη