Ισπανία-Φινλανδία 100-90: Πρόκριση στους 4 για τους Ίβηρες με μυθικούς Ερναγκόμεθ και αειθαλή Ρούντι

Η Εθνική Ισπανίας έκανε....πάλι το θαύμα της, αφού ανέτρεψε το -9 του πρώτου ημιχρόνου και κατάφερε να νικήσει την Εθνική Φινλανδίας με 100-90, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Eurobasket 2022. Η Ιβηρική χώρα θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Γερμανία.

Αν και η Ισπανία πήρε προβάδισμα με έξι πόντους (8-2), η Φινλανδία με ένα επί μέρους σκορ 28-13, προσπέρασε στο σκορ και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-19). Η Ιβηρική χώρα ήταν στο -15 σε τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά με ένα επί μέρους σκορ 8-2, υπολείπονταν από τους Σκανδιναβούς με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-43). Ιδιαίτερα, η ρόχας δέχθηκαν για πρώτη φορά πάνω από 50 πόντους σε ημίχρονο αγώνα Eurobasket τον 21ο αιώνα, ενώ η Φινλανδία σκόραρε τους περισσότερους πόντους στο τουρνουά στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ξεπερνώντας το +51 κόντρα στην Τσεχία.

Η ομάδα του κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-15, έφερε τα πάνω-κάτω και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-67). Αν και οι "λύκοι" μείωσαν σε δύο περιπτώσεις στο -2 στην τέταρτη περίοδο, η Εθνική Ισπανίας συνέχισε δυναμικά στα τελευταία λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, νίκησε την Εθνική Φινλανδίας με 100-90. Η Ιβηρική χώρα θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Γερμανία.

Από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Γουίλι Ερνανγκόμεθ και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 27 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον Ρούντι Φερνάντεθ να βάζει σπουδαία τρίποντα και να σκοράρει συνολικά έντεκα πόντους. Από την Εθνική Φινλανδίας ξεχώρισαν οι Μάρκανεν (11ρ. και τρεις ασίστ) και Γιαντούνεν με 28 κι 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-30, 43-52, 73-67, 100-90

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπριθουέλα 14 (2), Μπράουν 10 (4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Ντίαθ 6 (2), Ρούντι 11 (3/5 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Χάιμε, Γκαρούμπα 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλι Ερνανγκόμεθ 27 (10/13 δίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 15 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λόπεθ - Αροστέγκι 2, Πάρα 5 (1/4 τρίποντα), Πραντίγια 3 (1).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Τουόβι): Χαφ 5 (1), Γιάντουνεν 18 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές), Κάντονεν (0/3 σουτ), Κόπονεν 3 (1), Λιτλ 6 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μάντσεν 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Μάρκανεν 28 (8/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαξούνι 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Σάλιν 11 (2), Βάλτονεν 4 (5 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ισπανίας: 25/39 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 14/16 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 12 επιθετικά), 25 ασίστ, 9 λάθη, 12 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φινλανδίας: 22/34 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 19/24 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 8 επιθετικά), 25 ασίστ, 19 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.