Ιωνικός - Ηρακλής 67-77: Επιστροφή στις νίκες για τον Γηραιό

Χάρη σε ένα επιμέρους 27-18 στην τελευταία περίοδο, ο Ηρακλής πέρασε από το κλειστό του Πλάτωνα, επικρατώντας του Ιωνικού με 77-67, αφήνοντας πίσω του την ήττα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον Άρη, κάνοντας, παράλληλα... χαλάστρα στους Νίκαιωτες, στην επιστροφή τους στην φυσική τους έδρα για παιχνίδι της Α1, μετά από 33 ολόκληρα χρόνια.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν αμφίρροπη στην μεγαλύτερη διάρκεια, καθώς παρά το +7 του Ιωνικού στην πρώτη περίοδο (12-19), ο Ηρακλής πέρασε στην αντεπίθεση και προηγήθηκε ακόμη και με 9 πόντους (14-23), με τους γηπεδούχους ωστόσο να είναι εκείνοι που πήραν προσωρινά τα ηνία, λίγο πριν την ανάπαυλα (35-32, 20').

Ο ίδιο ρυθμός ακολούθησε και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο πλευρές να πηγαίνουν πόντο-πόντο (47-50, 30'). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το... γκάζι στη συνέχεια και με ένα σερί 11-0 «έχτισαν» διψήφια διαφορά (47-61). Λίγο αργότερα, με ένα επιμέρους  11-2, ο Ιωνικός μείωσε στους 6 πόντους (65-71), όμως οι παίκτες του Ζιάγκου δεν πτοήθηκαν, και ξέφυγαν για δεύτερη φορά στο ματς (65-77), φτάνοντας τελικά στη νίκη με 67-77.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-34, 47-50, 67-77.
Οn Fire: Ο Βεργίνης ήταν ο πρώτος σκόρερ του «Γηραιού» με 13 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +15 του Ηρακλή στην τέταρτη περίοδο (54-69).

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές, ο Καββαδάς μέτρησε 12 πόντους, ενώ ο Τσαϊρέλης σημείωσε 11 πόντους. Από την πλευρά του Ιωνικού, ο Ζέιλσοφτ μέτρησε 14 πόντους, ενώ οι Χουγκάζ και Σμιθ πέτυχαν από 13 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά:  Ο Ηρακλής μέτρησε 22 ασίστ συνολικά, ενώ μέτρησε 20 πόντους από λάθη των παικτών του Ιωνικού

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Τσαρούχα, Θεωνάς