Σερβία - Πουέρτο Ρίκο 102-84: Ο Μίτσιτς την έστειλε στο τελικό

Η Σερβία έχοντας... ως όπλο την επίθεση της κατάφερε να πάρει τη νίκη με 102-84 κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο και να πάρουν την πρόκριση για τον τελικό του Βελιγραδίου, εκεί όπυ τους περιμένουν οι Ιταλοί.

Οι  δύο αντίπαλοι μπήκανε δυνατά στο παιχνίδι χωρίς κανένας από τους δύο να μπρορεί να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα (28-26,10').  Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Κοκόσκοφ ανέβασε στροφές και κατάφερε να αποκτήσει διψήφια διαφορά 11 πόντων (51-40,20').  Με τον ίδιο ρυθμό συνχίστηκε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Σέρβους να ελέγχουν το παιχνίδι και χωρίς ουσιαστικά να απειληθούν έφτασαν στη νίκη με 102-84.

Για τους Σέρβους την διαφορά έκανε ο Μίτσιτς με 21 πόντους και ακολούθησε ο Μπιέλιτσα με 18 πόντους.

Για το Πουέρτο Ρίκο ξεχώρισε ο Πινέιρο με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 51-40, 79-68, 102-84